“Taleban’ın Kadınlara Üniversite Yasağının Bedeli Olur” haberi. Son Dakika Rusya haber başlıkları ve gelishmeler

0
65

WASHINGTON-

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yılın son basın toplantısında 2022 yılı boyunca Amerika’nın izlediği dış politikayı değerlendirdi.

Bu yıl dört önemli başlıkta başarı elde ettiklerini dile getiren Blinken, Amerika’nın Rusya’ya karşı Ukrayna’ya desteğine, Çin’e karşı bölgesel ve küresel ortaklıklara, sağlık, gıda güvenliği, enerji ve iklim gibi konularda kurulan koalisyonlara ve COVID-19 salgınıyla mücadelede kapsamında aşıyı yaygınlaştırma konularındaki liderliğine vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taleban’ın Afganistan’da kadınların üniversiteye gitmelerini yasaklayarak, onları “fırsatların olmadığı karanlık bir geleceğe” mahkum etmeye çalıştığsınedi.

Taleban yönetiminin, bu yasağı geri almadığı takdirde dünyanın geri kalanıyla ilişkileri geliştirme çabalarında başarısız olacağını belirten ABD Dışişleri Bakanı, bunun bir bedeli olacağı uyarısında bulundu.

ABD’nin BM Maslahatgüzarı Robert Wood dün, “Taleban tüm Afganlar’ın haklarına, özellikle de kadın ve kız çocuklarının haklarına ve temel özgürlüklerine saygı göstermedikçe uluslararası toplumun meşru bir üyesi olmayı bekleyemez” demiş ve “kararın kabul edilemez olduğunu”söylemişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin Washington ziyaretine de atıfta bulunan Blinken, “Dün Başkan Biden ile Cumhurbaşkanı Zelenski arasındaki konuşmalar dahil, Ukrayna ile yaptığımız tüm görüşmelerden açıkça anlaşılan şey aynı hedeflere sahip olduğumuz; özgür ve bağımsız, müreffeh, demokratik, toprak bütünlüğü, egemenlik ve bağımsızlık dahil Birleşmiş Milletler ilkelerinin korunduğu bir Ukrayna ki bu Başkan’ın da dun yinelediği bir şey” diye konuştu.

Rusya’nın, savaşı bitirmek için ciddi bir diplomasi girişiminde bulunmadığını da söyleyen Blinken, “Rusya Ukrayna’daki acımasız kampanyasını sona erdirmeli” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’nin geçen ay G20 zirvesindeki önerilerini “iyi bir başlangıç” olarak niteleyen Blinken, dün Washington’a yaptığı tarihi ziyaret sırasında önerdiği “adil barış” konusundaki görüşlerinin de bugün G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla biraraya geldiği çevrimiçi toplantıda ele alındığını kaydetti.

Blinken, Amerika’nın Afganistan’dan çekilmesi sayesinde bugün Ukrayna’ya bu ölçüde yardımlar yapılabildiğini savundu.

Dışişleri Bakanı Blinken ayrıca İsrail’de 1 Kasım’daki seçimlerin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud Partisi Lideri Benyamin Netanyahu’yu, İsrail Cumhurbaşkan Isaac Herzogetti’a kabinesinin hazır oldımesik dou ile; iki ülke ilişkilerine ve ortak çıkarlarına vurgu yaptı.

Blinken, İran nükleer anlaşmasıyla ilgili olarak da diplomatsinin tercih edilen yol olduğunu, ancak İran bunu reddederse başka seçeneklerin de bulunduğunu söyledi.

Cin’le rekabet vurgusu

Antony Blinken konuşmasında, “Çin Halk Cumhuriyeti hem uluslararası düzeni yeniden şekillendirme niyetiyle hem de bu hedefi ilerletmek için giderek artan ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik gücüyle tek rakibimiz”ıadelerini kulland.

COVID-19 ile mücadelesinde yaşananlar hakkında dünyayla bilgi paylaşmasının önemli olduğunu söyledi.

Blinken, Washington’un, isteyen herhangi bir ülkeye yardım sağlamaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

VOA tarafIndan geçilen “Taleban’ın Kadınlara University Yasağının Bedeli Olur” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “Taleban’ın Kadınlara Üniversite Yasağının Bedeli Olur” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sites Bu alanda yer alan “Taleban’ın Kadınlara University Yasağının Bedeli Olur” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Random Post

Leave a reply